Ferrari Classiche

23/01/2019

Ferrari Classiche

Od przeszło 70 lat Ferrari tworzy samochody z nieustającą pasją i zaangażowaniem. Dzięki temu są one doskonałą syntezą postępu technologicznego, kunsztu i wieloletniego doświadczenia. Od samego początku wszystkie samochody Ferrari są budowane ręcznie – dzięki temu każdy z nich jest unikalny i wyjątkowy.

To właśnie ta wyjątkowość Ferrari sprawia, że ich właściciele z zaangażowaniem dbają o ich stan i sprawność. Większość samochodów wybudowanych od 1947 r. wciąż istnieje – w pełni sprawne i jeżdżące 50- lub 60-letnie Ferrari nie jest niczym wyjątkowym

W 2006 r. Ferrari stworzyło nowy dział, którego zadaniem jest dokumentowanie, weryfikowanie i restaurowanie klasycznych pojazdów tej marki. Celem departamentu Ferrari Classiche jest ochrona bezcennego dziedzictwa, jakie reprezentują klasyczne czy zabytkowe Ferrari. Jego największą część i największy skarb stanowi ogromne archiwum, w którym zgromadzono dokumentację dotyczącą
niemal wszystkich samochodów, które opuściły fabrykę. Zawiera ono wszelkie możliwe informacje – od dokumentów serwisowych po historyczne zdjęcia zarchiwizowane na starych kliszach. Dzięki temu specjaliści z Ferrari Classiche mogą sprawdzać historię danego egzemplarza i potwierdzać jego autentyczność.

Certyfikat autentyczności

Najważniejszym dokumentem wydawanym przez departament Ferrari Classiche jest certyfikat autentyczności. Wystawiany jest tylko i wyłącznie w fabryce w Maranello. Certyfikat może dotyczyć każdego samochodu drogowego Ferrari starszego niż 20 lat. Obejmuje on także bolidy Formuły 1, samochody sportowe, wyścigowe prototypy oraz samochody z limitowanych serii specjalnych – bez ograniczeń co do wieku. To poświadczenie, wydawane przez specjalny komitet, któremu przewodzi Piero Ferrari, jest niezwykle istotne. Ten oficjalny dokument potwierdza pełną autentyczność samochodu i jest respektowany w globalnej sieci dealerskiej marki, co znacznie podnosi wartość pojazdu.

Kryteria autentyczności

Dzięki skrupulatnie prowadzonej dokumentacji technicznej wszystkich samochodów wyprodukowanych po 1947 r. pracownicy departamentu Classiche są w stanie jednoznacznie potwierdzić zgodność danego modelu z oryginałem. Tylko w pełni sprawne samochody mogą otrzymać certyfikat autentyczności Ferrari. Aby zapewnić zgodność pojazdu z oryginałem i potwierdzić jego bezpieczeństwo, wszystkie części muszą być autentyczne i pochodzić z zatwierdzonego źródła. Podwozie, silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, hamulce, koła i nadwozie, a także wnętrze – wszystko jest rygorystycznie sprawdzane przez ekspertów z warsztatu Ferrari Classiche. To zespół specjalistów najwyższej klasy, posiadających dogłębną wiedzę na temat wszystkich modeli Ferrari. Nierzadko wiedzę tę zdobyli przed laty w fabryce, montując samochody od podstaw.

Officine Classiche

Od stycznia 2016 r. Ferrari Classiche rozpoczęło proces globalizacji swoich usług związanych z certyfikowaniem klasycznych modeli. Celem tego działania jest zapewnienie dostępu do swojej oferty również w kilku wybranych warsztatach Ferrari poza Maranello. W efekcie powstała sieć autoryzowanych i certyfikowanych punktów Ferrari Classiche Officina. Warsztaty te mogą obsługiwać, serwisować i certyfikować w imieniu centrali klasyczne samochody swoich klientów. Mają one szerokie kompetencje i pełne wsparcie departamentu Classiche w Maranello. Jedynie rekonstrukcja części i podzespołów musi być wykonywana w fabryce Ferrari we Włoszech.

Officina nr 75

Dealerzy Ferrari należący do oficjalnej sieci sprzedaży mogą ubiegać się o autoryzację punktu Ferrari Officina Classiche w ramach prowadzonych przez siebie punktów ASO. Dzięki temu mogą obsługiwać i certyfikować samochody dla swoich klientów. Salon Ferrari Katowice otrzymał certyfikację Ferrari Classiche w 2019 r. i od tego czasu jego działalność w tym zakresie stale się rozwija. Obecnie katowicki salon ma pod opieką kilka klasycznych, certyfikowanych samochodów Ferrari. Dzięki temu nasi technicy zdobyli cenne doświadczenie i odpowiednią wiedzę w zakresie prowadzenia Ferrari Officina Classiche. Certyfikat Ferrari Classiche ma także ogromne znaczenie dla klientów: w przypadku wyceny wartości klasycznego samochodu wraz z odpowiednią dokumentacją ma decydujący wpływ na wartość rezydualną pojazdu.

Klasyków czar

Kupując klasyczne Ferrari, nie tylko dostajesz samochód, ale również poznajesz jego historię i duszę. Za każdym autem ze skaczącym koniem na masce stoją sportowe sukcesy, opowieści o poprzednich właścicielach i dziejach samochodu. To dzięki nim każde Ferrari jest zazwyczaj jedynym w swoim rodzaju, prawdziwym białym krukiem. Niezależnie od tego, czy to kolejny eksponat w kolekcji, czy ten jeden, wybrany model – to auta dla ludzi z ogromną pasją do motoryzacji.

Dla prawdziwych pasjonatów imprezy towarzyszące najbardziej prestiżowym wydarzeniom motoryzacyjnym, takim jak 24-godzinny wyścig Le Mans Classic, światowej sławy Historyczne Grand Prix Monako czy wyścigi Mille Miglia i Targa Florio, to wyjątkowa gratka. Dlatego zawsze gromadzą właścicieli klasycznych Ferrari z całego świata. W ten sposób posiadacze klasyków mają możliwość poznania innych ludzi, którzy dzielą ich ogromną pasję, a przede wszystkim mogą spędzić trochę czasu za kierownicą swojego wyjątkowego samochodu.

La Squadra City Break

Salon Ferrari w Katowicach – pod szyldem La Squadra – również organizuje wiele ciekawych wydarzeń dla właścicieli Ferrari – zarówno tych współczesnych, jak i klasycznych modeli. Co roku odbywają się liczne weekendowe wyjazdy poza miasto dedykowane właścicielom klasycznych samochodów. Wokół La Squadra skupia się coraz to większa społeczność ludzi z ogromną pasją do motoryzacji, która z chęcią wyciąga swoje samochody, żeby wyjechać nimi na krótkie wycieczki poza miasto, rajdy czy minikawalkady organizowane w ramach La Squadra City Break.